Tichá voda? - 3. díl

Odesláno od dne v Seriál

Na gymnáziu Hance vadí, že je učení strašně teoretické. Často  nerozumí pojmům, které se musí učit, nic konkrétního si pod nimi nepředstaví. V dějepise ji otravuje učit se suchá fakta, naopak se jí líbí osudy historických postav podané formou příběhů. Závidí bráchovi studujícímu na střední odborné škole, že mají praxi. Když slyší od své kamarádky, jak často se učí v laboratořích, jak si mohou všechno vyzkoušet, lituje, že nešla na veterinu.
Od prvního dne jí navíc připadali divní její spolužáci: "Jsou to takoví šprti, kteří se stále jen učí. Oni mají snad všechno dopředu nalinkované! Už v prváku vědí, na jakou půjdou vysokou. Učení podřizují všechno, dokonce i výběr kroužků! Chápete to, že tráví odpoledne v literárním kroužku místo toho, aby si od školy odpočinuli? Snažila jsem se s nimi najít nějaké společné téma. Jenže když jsem se chtěla začít bavit o zvířatech, řekli: 'Fuj, ty smrdí.' Tak jsem to zkusila přes motorky. Jenže oni na motorce dokážou rozlišit tak leda, jestli je červená nebo žlutá. Fakt se s nima nemám o čem bavit.“

Motorky jsou něco, co ji už dlouho přitahuje: „Bráchovi ji táta koupil. Jenže on se na ní vysekal a táta se teď bojí a mně ji koupit nechce. Stejně ale jezdím. Se svým klukem. Ten to dokáže pořádně rozjet.“ Její kluk patří do party mladých lidí z vesnice, poblíž které mají její rodiče chatu. Dala se s nimi dohromady před dvěma lety a hrozně ji to s nimi baví. Je jim všem přes dvacet, všichni už pracují. Schází se s nimi, když jsou přes léto na chatě. O svém vztahu s Petrem, který prodává auta, říká: „S Petrem spím, ale nechodím. Nemůžu se s ním ukazovat nikde na veřejnosti. Je o 7 let starší. Je to syn starosty a lidi ve vesnici by nepřežili, že chodí s šestnáctiletou holkou. A můj táta taky ne.“ S tátou má neustálé konflikty, protože on má na věci svůj názor a nechce z něj ustoupit. Vůbec se ji nesnaží pochopit. S mámou je to prý lepší. Ta jí rozumí, díky ní jí spousta věcí prochází. Máma ji např. kryje při jejích výletech za kamarády z vesnice. Otci říkají, že spí u kamarádky z Prahy. 

Myslíte si, že má Hanka pro studium gymnázia dostatečné studijní předpoklady? Pokud ano, co jiného může být příčinou jejího selhávání a negativního postoje ke škole a spolužákům?
Jak hodnotíte vztahy v rodině? Připadá Vám správné, že máma Hanku kryje, že vlastně společně otci lžou?
Jak byste takovou situaci řešili vy? 

Podělte se o svoje názory s ostatními čtenáři formou krátkého komentáře.

 

 

 

 

 

 

 

0

Komentáře

Kniha NEJSOU STEJNÉ již brzy k prodeji

Jak díky teorii typů porozumět dětem i sami sobě

 

Přihlaste se na úvodní seminář do teorie typů

 

Vytváříme dlouhodobé vzdělávací programy

Tento web, tak jako skoro všechny weby na světě, využívá k poskytování služeb cookies. Teorie typu Vás o tom musí dle nařízení EU informovat a požádat o souhlas, což tímto činí. Děkuji!
Souhlasím