Kniha
NEJSOU STEJNÉ

Jak díky Teorii typů porozumět dětem i sami sobě

Nevíte jak na děti? Co platí na jedno, nefunguje na druhé?

Už jste vyzkoušeli různé výchovné přístupy, ale pořád to není ono?

Trápí vás, že si vaše děti nevycházejí vstříc nebo si ubližují?

Každá z nás chce být dobrá máma, každý chce být dobrý táta.
Existuje mnoho cest, jak to dělat, určitě jste se už o nějaké zajímali. Jedno mají společné – i když zdůrazňují individuální přístup, doporučují něco, co by mělo fungovat pro všechny. Jenže vy víte, že děti NEJSOU STEJNÉ.

NEJSOU STEJNÉ jako vy.
Přesto někteří rodiče hledají školku spíš pro sebe než pro své dítě.

NEJSOU STEJNÉ jako jejich sourozenci.
Přesto rodiče často zdůrazňují, že se musí chovat ke všem stejně, aby to bylo spravedlivé.

NEJSOU STEJNÉ jako děti vašich známých.
Přesto se tolik rodičů snaží použít osvědčené postupy, které se ovšem osvědčily někomu jinému.

Některé výchovné přístupy už naštěstí jedinečnost dítěte zdůrazňují. A doporučují vám, abyste ji odhalili. Abyste navázali spojení se svým dítětem a začali naplňovat právě jeho potřeby. Jak se ale v potřebách dítěte máte vyznat, když vysílá rozporuplné signály a pokaždé se chová trochu jinak?

> Přejít k objednávce

Děti opravdu NEJSOU STEJNÉ, ale postupně lze v jejich chování vysledovat typické vzorce, které odrážejí jejich vrozené potřeby.

Některé dítě potřebuje stabilitu a předvídatelnost. Pokud po něm příliš brzy chceme autonomii, může se cítit ztracené. Jiné dává přednost neustálému přísunu nových podnětů a v životě bude úspěšné díky schopnosti improvizovat, ale my po něm chceme, aby se co nejdřív naučilo plánovat a řídit vlastní chování.

Některé dítě je přirozeně empatické, myslí na druhé lidi, ale nám pak vadí, že nemá vlastní názor. Některé dítě říká věci na rovinu a bez obalu a my se na něj zlobíme, že je necitlivé.

My dospělí si zkrátka chování dítěte interpretujeme po svém – místo toho, abychom mu umožnili vyvíjet se v souladu s jeho přirozeností, přetváříme ho k obrazu svému. To způsobuje problémy ve výchově i ztrátu motivace při učení.

Autorka knihy Šárka Miková

Jsem psycholožka. Mé začátky v poradně nicméně byly žalostné. Jsem člověk, který pátrá po příčinách, ale při studiu psychologie jsem se toho o důvodech lidského chování mnoho nedozvěděla.

Odpověď na otázku, proč má dítě nějaký problém, jsem hledala ve špatné výchově, v nevhodné výuce nebo nějaké poruše. V rodičích a učitelích to samozřejmě vyvolávalo pocity viny (i když jsem jim to říkala laskavě).

S vlastními dětmi přišly i pochybnosti o mých mateřských schopnostech: Jak to, že rady ze seminářů fungují u mých dětí jinak nebo nefungují vůbec?

Rozsvítilo se mi ve chvíli, kdy jsem objevila Jungovu Teorii typů. Brzy jsem začala rozumět lépe svým dětem, svým blízkým, ale také svým klientům – dětem i dospělým. Za dvacet let praxe jsou jich už tisíce. Při práci s nimi jsem teoretické poznatky získané z knih procvičovala v praxi a postupně vyvinula svůj vlastní koncept, jak si může dospělý určit svůj typ osobnosti bez dotazníku i jak lze odhalit vrozené potřeby dětí a předvídat jejich další vývoj.

Mými největšími učiteli však byly mé děti – díky nim jsem se proměnila já. Od mala bylo zřejmé, že každé z nich potřebuje něco jiného, než jsem jako malá potřebovala já.

Díky Markovi jsem záhy pochopila, že budeme mnohem lépe fungovat, když ho budu brát jako respektovaného partnera („Ty s ním pořád jenom diskutuješ!“ říkala mi moje máma). Taky jsem se postupně učila dávat si pozor na to, co říkám – aby to mělo logiku a byla jsem schopna to dodržet, což byla opravdu velká rodičovská výzva. Odpověď na otázku „Proč to mám dělat?“ typu „Protože jsem to řekla,“ ho totiž nepřiměla k tomu, co jsem chtěla, a vyhrožování „Už ti nikdy nekoupím zmrzlinu..“ brzy prokouknul a přestal brát vážně.

Díky Barče jsem začala chápat, jak užitečné je nechávat věci otevřené (ačkoliv má přirozenost je opačná) a Dája mi ukázala, že vnitřní svět fantazie je krásný, i když někdy děsivý, a má smysl si to v něm užívat.

Bez Teorie typů bych si myslela, že Marek nechce poslouchat, Barča nikdy nic nedokončí a nenaučí se uklízet a Dája má úzkostnou poruchu. Dneska vidím, co všechno jsem ve výchově mohla dělat lépe, nicméně díky Teorii typů se mi snad podařilo, že z mých dětí vyrostli lidé, kteří jsou za sebe zodpovědní, mají rádi sebe i ostatní lidi a máme spolu hezký vztah.

> Přejít k objednávce

Díky knize
NEJSOU STEJNÉ

  • se na své dítě lépe napojíte, budete vědět, co potřebuje, budete rozumět, proč dělá to, co dělá.
  • získáte doporučení šitá na míru vašemu dítěti, budete ve své výchově efektivnější, předejdete konfliktům.
  • pochopíte, co vaše dítě motivuje, aby se lépe učilo.
  • uvidíte, jakým směrem se vaše dítě bude vyvíjet, a na čem postavit jeho profesní dráhu, aby bylo v životě úspěšné a spokojené.
  • budete jako rodiče zažívat radost, vaše rodičovské úsilí bude dávat smysl a přinášet výsledky.
  • pochopíte své vlastní dětství a zlepšíte vztahy se svými blízkými.

Reakce čtenářů

„Přečetla jsem si kapitolu o své dceři – a musím říci, že jsem z toho naměkko. Tak úžasně popsat to moje výchovné ‚trápení‘! Opravdu je tam všechno. Elišku vidím i v těch příkladech od ostatních maminek. Je to přesné. Je povznášející vědět, že je to typem člověka, a ne mojí nedůslednou výchovou.“ – Kamila

„Díky Teorii typů máme spokojenější rodinu :-) Pochopila jsem, proč moje holčička není "tak úplně holčička", že nemám doma hyperaktivní a drzé dítě, že se jen chová v souladu se svým typem osobnosti. Už jen díky tomuto porozumění se uklidnilo mnoho vypjatých situací. Díky seminářům a knize NEJSOU STEJNÉ mám i mnoho praktických rad, jak se v takových situacích můžu jako rodič zachovat, abych jim předcházela a přitom neustupovala i ze svých potřeb.“ – Zuzana

„Mám toho načteného hodně, od různých respektujících přístupů, přes Montessori, až po mindfulness techniky. Vždycky jsem však ve svém okolí našla kamarádky a matky, kterým tyto různé věci na jejich děti prostě nefungovaly, i já kolikrát s některými zaručenými výchovnými návody docela pohořela. Ale Teorie typů je jiná. Komplexní. Věci tam do sebe zapadají jako dílky puzzle, při čtení jsem zažila spoustu "aha momentů". Díky knížce jsem ve své mateřské roli získala mnohem větší jistotu, kterou jsem potřebovala. Jistotu, že lépe pochopím svého synka, i jistotu, že budu vědět, jak podpořit a pochopit i to malé v břiše, které se teprve narodí. Jistotu, že to, co už dělám, dělám dobře.“ – Jitka


Ukázky z knihy
NEJSOU STEJNÉ

str_146-2 str_51-2 str_70-3 str_81-2


Chcete-li si knihu objednat, vyplňte prosím objednávkový formulář

Kniha
NEJSOU STEJNÉ

Autorka knihy: Šárka Miková
Formát: 180 × 255 mm
Vázaná, celobarevná, 512 stran

Kolik objednáváte kusů
-
+
Invalid Input
Cena Invalid Input
Dopravné a balné Invalid Input
Dobírka Invalid Input

Cena celkem (vč. DPH) Invalid Input
Cena celkem (bez DPH) Invalid Input
  • Doručení v ČR na dobírku do pěti pracovních dní přepravní službou GLS.
  • Platba při převzetí zboží hotově nebo platební kartou.
  • Fakturu zasíláme pouze na e-mail (šetříme životní prostředí) obvykle do 10 dní od převzetí dobírky.
  • Pro doručení mimo území České republiky nás prosím kontaktujte na objednavky@teorietypu.cz.

Fakturační a doručovací údaje

Jméno a příjmení
Povinné pole
Ulice a číslo popisné
Povinné pole
Město
Povinné pole
PSČ
Povinné pole
Kontaktní email
Povinné pole
Kontaktní telefon
Povinné pole Váš telefon vyžaduje dopravce aby Vás mohl kontaktovat
Název firmy
Invalid Input

Invalid Input
DIČ
Invalid Input
Chcete upřesnit svou objednávku?
Invalid Input

Invalid Input
Jméno a příjmení
Povinné pole
Firma
Invalid Input
Ulice a číslo popisné
Povinné pole
Město
Povinné pole
PSČ
Povinné pole

S podmínkami musíte souhlasit


Ochrana osobních údajů

1. Ochrana osobních údajů zákazníka, který vyplní některý z formulářů na internetu je poskytována zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZOOÚ“).

2. Objednáním zboží prostřednictvím internetového formuláře, zákazník souhlasí v souladu se ZOOÚ a zákonem č. 480/2004 Sb. se zpracováním osobních údajů v rozsahu: jméno, příjmení, adresa, email, tel. číslo zákazníka poskytnutých v objednávce či v rozsahu jména, příjmení a emailu zákazníka poskytnutých v rezervaci (dále jen „osobní údaje“) prodávajícím a jejich zařazením do databáze uživatelů prodávajícího - společnosti Mea Gnosis s.r.o. se sídlem, Pobřežní 249/46, Praha 8, 186 00 Praha 8, IČO: 29416698, jakož i s tím, že poskytnuté osobní údaje mohou být poskytnuty třetím osobám na základě uzavřené smlouvy s těmito třetími osobami (např. dopravce) v souladu s příslušnými ustanoveními ZOOÚ. Účelem zpracování osobních údajů je realizace práv a povinností ze smlouvy uzavřené se zákazníkem, vedení uživatelského účtu, jakož i jejich použití pro obchodní a marketingové účely prodávajícího, tj. nabízení výrobků a služeb, včetně zasílání informací o pořádaných akcích, výrobcích a jiných aktivitách, jakož i pro účely zasílání obchodních sdělení prostřednictvím elektronických prostředků. Prodávající je oprávněn k těmto osobním údajům přiřazovat i další osobní údaje zákazníka. Tento souhlas poskytuje zákazník dobrovolně na dobu 10 let s tím, že jej může kdykoliv odvolat zasláním oznámení na e-mailovou adresu info@meagnosis.cz nebo písemně na adresu sídla prodávajícího. Odvolání souhlasu je účinné okamžikem doručení oznámení prodávajícímu.

3. Zákazník bere na vědomí, že je povinen své osobní údaje (při registraci, ve svém uživatelském účtu, při objednávce či rezervaci provedené v internetovém obchodě prodávajícího) uvádět správně a pravdivě a že je povinen bez zbytečného odkladu informovat prodávajícího o změně ve svých osobních údajích.

4. Zpracováním osobních údajů zákazníka může prodávající pověřit třetí osobu, jakožto zpracovatele. Osobní údaje budou zpracovávány v elektronické podobě automatizovaným způsobem nebo v tištěné podobě neautomatizovaným způsobem.

5. Zákazník potvrzuje, že poskytnuté osobní údaje jsou přesné a že byl poučen o tom, že se jedná o dobrovolné poskytnutí osobních údajů.

6. Zákazník má právo přístupu k osobním údajům, právo na opravu osobních údajů, jakož i další práva dle § 21 zákona č. 101/2000 Sb., tj. zejména zjistí-li nebo domnívá-li se zákazník, že správce nebo zpracovatel provádí zpracování jeho osobních údajů, které v rozporu s ochranou soukromého a osobního života zákazníka nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, může zákazník žádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení, nebo požadovat, aby správce nebo zpracovatel odstranil takto vzniklý stav, zejména blokováním, provedením opravy, doplnění nebo likvidací osobních údajů.

7. Požádá-li zákazník o informaci o zpracování svých osobních údajů, je mu prodávající povinen tuto informaci předat. Prodávající má právo za poskytnutí informace podle předchozí věty požadovat přiměřenou úhradu nepřevyšující náklady nezbytné na poskytnutí informace.

Tento web, tak jako skoro všechny weby na světě, využívá k poskytování služeb cookies. Teorie typu Vás o tom musí dle nařízení EU informovat a požádat o souhlas, což tímto činí. Děkuji!
Souhlasím